A Magyar konyha híd – szerepe
A nagy nemzeti konyhák különös gondot fordítanak kultúrtörténeti értékeiket kifejező Gasztronómiai filozófiájuk meghatározására, elemzésére, népszerűsítésére, amelynek terjesztése jelentős szerepet játszik nemzetközi sikereikben.
Meglepő módon a Magyar konyha kultúrtörténetét kifejező gasztronómiai filozófiát eddig még soha nem fogalmazták meg, soha nem írták le !
Több száz könyv jelent már meg a Magyar konyháról, de azok csak ételleírásokat tartalmaznak és egyáltalán nem foglalkoztak a Magyar konyha gasztronómiai filozófiájának magfogalmazásával. Nem foglalkoztak vele, nem fogalmazták meg, mert nem ismerték fel és nem értették meg, annak ellenére, hogy a hagyományos Magyar ételek kultúrtörténete, összeállítása, elkészítési módja magába foglalja a keleti gasztronómiai szemlélet szellemiségét, amely hajdanán meghatározta az Ősi Magyar áldozati ételek értékrendjét.
A megújuló Magyar konyha elsőrendű célkitűzése és feladata a Magyar gasztronómiai filozófia megfogalmazása, amely a megújulás sikerének biztosítékát képezi.
A Magyar konyhának meg kell találnia sajátos helyét a nemzeti és nemzetközi gasztronómiai irányzatok világában, amelyet csak az Ősi hagyományok értékrendjének útmutatásával valósíthat meg. Ez a sajátos hely csak az a gasztronómiai híd – szerep lehet, amely képes kifejezni és harmóniába hozni a keleti és nyugati gasztronómiai értékeket.
A megújuló Magyar konyha gasztronómiai filozófiájának tehát „hidat” képezve, harmóniába kell hoznia a keleti és nyugati gasztronómiai szemléletet, olyan módon, hogy megfeleljen a mai kor dietétikai és gasztronómiai elvárásainak.
Ez a híd – szerep fejezhetné ki a Magyar kultúra, a Magyar gasztronómiai kultúra Őseinktől ránk hagyott szellemiségét, örökségét és küldetését. Ugyanakkor ez a híd – szerep jelölné az utat, amelyen járva a Magyar konyha ismét népszerűvé válhatna ugyanúgy itthon, mint külföldön. A Magyar konyhának az egyik legeredetibb kultúrtörténeti háttere van Európa nemzeti konyhái között: nincs még egy olyan konyha Európában, a Török konyha kivételével, amelynek gyökerei a keleti gasztronómiai civilizációhoz, pontosabban a közép – ázsiai lovas kultúrák konyhájához vezetnének vissza. Ez a különleges sajátosság megkülönböztető kultúrtörténeti érték a Magyar gasztronómiai filozófia Ősi értékrendjének kiindulópontja, amelyet fontos lenne megfelelően kihangsúlyozni. A megújulás csak akkor sikerülhet, ha a Magyar konyha képes lesz kifejezni és harmóniába hozni történelmi hagyományait a modern kor elvárásaival, ízlésvilágával és az egészséges étkezés követelményeivel.A megújuló Magyar konyhának követnie kell a modern táplálkozástudomány alapvető szabályait, és olyan értékeket népszerűsíteni, amelyek megfelelnek az egészséges étkezés követelményeinek.
A megújuló Magyar konyha gasztronómiai filozófiája tehát csak az Ősi hagyományok szellemisége, az egészséges étkezés követelményei, és a kor gasztronómiai elvárások közti harmónia megvalósítására épülhet.
A megújuló Magyar konyha gasztronómiai filozófiájának meghatározó értékeit tíz pontban foglaltuk össze:
- A hagyományos Magyar konyha gasztronómiai öröksége,
- Jelképes értékek, szimbólumok szerepe,
- Korszerű egészséges táplálkozás,
- Sajátos ízvilág, ízharmónia,
- Egyedi szín és tálalási – sütési - fözési esztétika,
- Alapanyagok minősége,
- Változatos konyhatechnikai eljárások,
- Állagharmónia,
- Borok és ételek harmóniája,
- Alkotás, kreativitás szellemisége.