Az Óvilág kultúrnövényei között meghatározó szerepet játszottak a gombafélék. Az őskori ember éles szemmel figyelte a növények fejtődését és látta, hogy azoknak különböző igényei vannak. Kiválogatta a jobb változatokat, és azokat igényüknek megfelelőbb helyeken termelte tovább (ezek a primer kultúrnövények). Figyelmét nem kerülte el az óvott és védett növények között feltörő egyik-másik gyomnövény sem, sőt egyeseket-, pl. a rozst- külön ki is emelte. Nem egy növény közülük megindult a háziasítás felé vezető úton (szekundér kultúrnövények), mint pl. a fehér libatop, de belőlük sohasem vált „igazi” kultúrnövény. Megrekedtek azon a szinten és újra gyomnövénnyé minősültek vissza. A hazai kultúrnövények zöme valahonnan „érkezett”; ezt leggyakrabban úgy fejezd ki, hogy „a Kaukázuson túlról, arab közvetítéssel”, vagy „a Termékeny Félhold” területéről. Ezeket a kifejezéseket a „nemtudom” helyett szokták mondani. Most, hogy a világ kultúrája az emberek előtt lassanként kibontakozik, a kép megváltozott. A „Kaukázuson túl” fogalom keletebbre benyúlt Közép-Ázsiai, Kelet-Turkesztán és a mai Kína területére, bár kultúrnövényeink eredetét illetően a kép még nem tisztul ki; egyre bizonytalanabbá válik. A régi közhelyek már nem bizonyulnak igazaknak, új ismeretek egészével pedig „még” nem rendelkezünk. Amíg őseinkre is ráfogtuk- az Európa múltjából való analógiaként- a „főleg kölessel való élést”, kiderült, hogy a magyarság a legnemesebb gabonák géncentrumából, ezek ismeretének teljével érkezett. Számos növény nemesítése mintegy 12-10 ezer évvel ezelőtt Délnyugat-vagy Közép-, esetleg Belső Ázsiában kezdődött; ezt Európában csak mintegy 8000-7000 évre tehetjük. Ekkor az ember leginkább szelekció útján választotta ki a legjobb fajokat.
Őseinknek belső-ázsiai szálláshelyén és minden közbülső szálláshelyen nagy mennyiségű már termesztett és nemesített növényvilág állott rendelkezésükre. A magyarok a nagy kínai növénynemesítő nép szomszédságából és a növényvilág egyik kialakulási kohójából szakadtak ki és a növénytermesztés teljes ismeretével jutottak be Európa szívébe, ahol ezen ismereteinket hasznosították, a magukkal hozott nővényeket meghonosították, és beolvasztották a Kárpát-medencei növényvilágba. Honfoglalóink ismert növényei a gabonafélék (tönke, tönköly, vetési-és törpebúza, árpa, köles), a hüvelyes növények (lencse, hajdina, borsó) és számos gyümölcs
(cigánymeggy, őszibarack, mogyoró, szőlő, cseresznye, valamint a lenből és a kenderből készült szövetmaradványok nagy számban kerültek elő sírjaikból és telephelyeikről. Amennyiben a honfoglalás utáni időszak legkorábbi leleteit egymással összevetjük, arra a köveztetésre jutunk, hogy a köles az Alföldön, a közönséges búza inkább a Dunántúlon töltött be vezető szerepet.